Podchodząc do zagadnienia składek ubezpieczeniowych i zasadności płacenia za polisę zawsze w pierwszem rzędzie zastanawiamy się po co i czy wogóle nam jest potrzebne ubezpieczenie zdrowotne? Przecież płacimy w Polsce składki na ZUS, czy to nie jest wystarczające? Po co narażać się na kolejne koszty? Co mówią na ten temat przepisy? Czy w trakcie pobytu za granicą wystarczy nam ubezpieczenie krajowe?
Czy karta EKUZ pokryje wszystkie koszty leczenia za granicą?
Każdy cudzoziemiec a więc i Polak przybywający do Niemiec musi legitymować się aktualnym ubezpieczeniem zdrowotnym. To musi być ważne już w momencie wjazdu do Niemiec. Jeżeli przyjeżdżamy do Niemiec w celach turystycznych wystarczającym ubezpieczeniem będzie karta EKUZ, czyli dowód na to, że regulujemy w Polsce składki i możemy być objęci na podstawie europejskich przepisów o wzajemnych świadczeniach zdrowotnych leczeniem w Niemczech. W przypadku gdy nasz pobyt w Niemczech jest dłuższy niż 3 miesiące - karta EKUZ przestaje działać i mamy obowiązek wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego w niemieckiej kasie chorych.
Jakie konsekwencje ponoszą osoby, które nie wykupiły ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech a przebywają tam już ponad 3 miesiące?
Gdy kończy się nasze ubezpieczenie zdrowotne na podstawie karty EKUZ natychmiast pomyśl o wykupieniu indywidualnie ubezpieczenia zdrowotnego w niemieckiej kasie chorych. Niemiecki system ubezpieczeń zdrowotnych jest unikalny na skalę europejską i daje nam możliwość wyboru instytucji, w której możemy się ubezpieczyć. Do wyboru mamy:
1. ubezpieczenie ustawowe, z którego korzysta gros obywateli Niemiec i uprawnionych do tego cudzoziemców
2. prywatne ubezpieczenie zdrowotne na równych prawach co ubezpieczenie ustawowe
O tym, które ubezpieczenie wybierzemy zdecydujmy po rozważeniu wszystkich za i przeciw. W skrócie cechy charakterystyczne obu rodzajów ubezpieczenia:
Ubezpieczenie ustawowe
Ubezpieczenie prywatne
Brak ubezpieczenia to pozorna oszczędność ! Nie ryzykuj narażenia się na zbędne koszty !
Oprócz braku dostępu do niemieckiej służby zdrowia – konieczności regulowania za wizyty, leczenie i recepty opłat z własnej kieszeni, a te potrafią być bardzo drogie – nawet idące w tysiące €, narażamy na konsekwencje finansowe także naszych bliskich, których moglibyśmy ubezpieczyć w ramach jednej umowy ubezpieczeniowej.
Deportacja z Niemiec do Polski jest równie częsta co kary finansowe nakładane na unikających ubezpieczenia zdrowotnego. Od 2009 roku posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego przez każdego cudzoziemca, przebywającego w Niemczech dłużej niż 3 miesiące jest – obligatoryjne !
Już dziś zapytaj doradcę ubezpieczeniowego euroKV o dopasowane do Twoich potrzeb tanie ubezpieczenie zdrowotne na pobyt w Niemczech.